październik 2017

O nas

Przedszkole rozpoczęło swoją działalność w 1980 roku. Zostało powołane przez Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Organem prowadzącym jest Gmina Ostrowiec Świętokrzyski, nadzór pedagogiczny sprawuje Kuratorium Oświaty w Kielcach. Dyrektorem przedszkola od dnia 01 września 2007 roku jest mgr Anna Kuligowska. Wicedyrektorem jest mgr Jolanta Żak.

Przedszkole usytuowane jest na osiedlu Słonecznym. Mieści się w wolnostojącym, dużym, jednopiętrowym budynku. Sale są wielofunkcyjne, jasne i słoneczne, dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci w wieku przedszkolnym. Baza przedszkola z roku na rok zmienia swoje oblicze, systematyczne remonty i doposażenia sprawiają, że dzieci na co dzień przebywają w otoczeniu nowych, kolorowych mebli i sprzętów. Posiłki przygotowywane są w nowoczesnej świetnie wyposażonej kuchni.

Przedszkole mieści się w środku osiedla, wokół panuje spokój, a większość rodziców zna się nawzajem, co pozytywnie wpływa na atmosferę przedszkola. Ponadto na terenie osiedla nie ma zakładów przemysłowych, a w pobliżu, na sąsiednich osiedlach znajdują się dwie szkoły podstawowe, do których uczęszcza większość naszych absolwentów.

Budynek otoczony jest dużym, zielonym ogrodem, który wyposażony jest w ekologiczne urządzenia do zabaw, natomiast duży taras umożliwia organizowanie zajęć na powietrzu oraz wiele imprez plenerowych z udziałem rodziców i społeczności lokalnej. Do przedszkola uczęszczają dzieci w wieku 3 - 6 lat, które są podzielone na siedem oddziałów. Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 6.00 - 16.00.

Zatrudniamy:
  • 10 nauczycielek
  • 10 pracowników administracyjno – obsługowych
  • księgową
  • konserwatora
    Kadra pedagogiczna posiada wysokie kwalifikacje pedagogiczne:
  • 10 nauczycielek posiada wykształcenie wyższe magisterskie,
  • 6 nauczycielek to nauczyciele dyplomowani.
Dodatkowo zatrudniona jest katechetka oraz nauczycielka języka angielskiego.

Nauczycielki biorą aktywny udział w licznych formach doskonalenia zawodowego – zarówno w zewnętrznym jak i Wewnątrzprzedszkolnym Doskonaleniu Nauczycieli. Szkoleniowe Rady Pedagogiczne prowadzone są często metodami warsztatowymi.

W ramach rozwijania zainteresowań i uzdolnień dzieci przedszkole organizuje zajęcia dodatkowe:

• zajęcia logopedyczne,
  • zajęcia korekcyjno – kompensacyjne
  • gimnastyka korekcyjna stóp
  • liczne koła zainteresowań:

Przedszkole posiada ekologiczno - artystyczny wizerunek i otwarte jest na innowacje. Od kilku lat realizowana jest innowacja pedagogiczna Ziemia, woda, powietrze, czyli przedszkolak w słonecznym kręgu żywiołów. Od lat prowadzone są również ciekawe koła zainteresowań, gdzie dzieci mogą realizować swoje pasje i talenty plastyczne, muzyczne, taneczne, przyrodnicze, ekologiczne i poznawcze.

Celem naszej placówki jest zapewnienie wychowankom jak najlepszych warunków do wszechstronnego rozwoju, dlatego systematycznie opracowywane są projekty edukacyjne. Ich opracowanie wiąże się z pozyskiwaniem środków finansowych na realizację zaplanowanych zadań.

Praca wychowawczo - dydaktyczna planowana jest zgodnie z Podstawą Programową Wychowania Przedszkolnego oraz programami wychowania przyjętymi do realizacji w danym roku szkolnym. Szczególną wagę przykłada się do realizacji szeroko pojętej edukacji ekologicznej. Za swój wkład w rozwój artystyczny dzieci oraz ideę szerzenia pozytywnych zachowań w stosunku do przyrody oraz ochrony środowiska przedszkole otrzymało szereg nagród oraz certyfikatów:

• czołowe miejsca w konkursie "Program promocji i wdrażania selektywnej zbiórki odpadów w szkołach i przedszkolach na terenie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski"
  • certyfikat ZIELONA FLAGA przyznawany przez fundacje Partnerstwo dla Środowiska
  • certyfikat KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY
  • tytuł PRZEDSZKOLE ODKRYWCÓW TALENTÓW przyznany przez ORE
  • główna nagroda w konkursie MEN MAM 6 LAT
  • główna nagroda w konkursie W KONTAKCIE Z NATURĄ zorganizowanym przez firmę ENEA
  • nagroda w konkursie Puchar Recyklingu przyznana przez Przegląd Komunalny oraz firmę ABRYS
  • nagroda CZARODZIEJSKIE DRZEWO przyznawana przez Klub Gaja

Aktywnie współpracujemy z:

• Osiedlowymi Domami Kultury
  • Radą Osiedla "Słoneczne"