maj 2020

O nas

Przedszkole rozpoczęło swoją działalność w 1980 roku. Zostało powołane przez Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Organem prowadzącym jest Gmina Ostrowiec Świętokrzyski, nadzór pedagogiczny sprawuje Kuratorium Oświaty w Kielcach. Dyrektorem przedszkola od dnia 01 września 2007 roku jest mgr Anna Kuligowska. Wicedyrektorem jest mgr Jolanta Żak. Przedszkole usytuowane jest na osiedlu Słonecznym. Mieści się w wolnostojącym, dużym, jednopiętrowym budynku. Sale są wielofunkcyjne, jasne i słoneczne, dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci w wieku przedszkolnym. Baza przedszkola z roku na rok zmienia swoje oblicze, systematyczne remonty i doposażenia sprawiają, że dzieci na co dzień przebywają w otoczeniu nowych, kolorowych mebli i sprzętów. Posiłki przygotowywane są w nowoczesnej świetnie wyposażonej kuchni.

Przedszkole mieści się w środku osiedla, wokół panuje spokój, a większość rodziców zna się nawzajem, co pozytywnie wpływa na atmosferę przedszkola. Ponadto na terenie osiedla nie ma zakładów przemysłowych, a w pobliżu, na sąsiednich osiedlach znajdują się dwie szkoły podstawowe, do których uczęszcza większość naszych absolwentów. Budynek otoczony jest dużym, zielonym ogrodem, który wyposażony jest w nowe urządzenia do zabaw. Ponadto jest to miejsce do organizowania  zabaw ruchowych, ćwiczeń gimnastycznych, olimpiad i imprez rekreacyjno - sportowych przedszkolnych i miejskich. Rabaty kwiatowe i skalniaki umożliwiają prowadzenie obserwacji przyrodniczych, zabaw badawczych i prac hodowlanych. Natomiast taras umożliwia organizowanie zajęć dydaktycznych na powietrzu, a także stanowi scenę do występów dzieci podczas licznie organizowanych imprez plenerowych.

Do przedszkola uczęszczają dzieci w wieku 3 -6 lat, które są podzielone na siedem oddziałów. Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 6.00 - 16.30. Zatrudniamy kadrę pedagogiczną, która posiada wysokie kwalfikacje. Nauczycielki biorą udział w licznych formach doskonalenia zawodowego.

W ramach rozwijania zainteresowań i uzdolnień dzieci przedszkole organizuje zajęcia dodatkowe:

•  koło plastyczne dla dzieci młodszych
  •  koło plastyczne dla dzieci starszych
  •  koło origami
  •  koło chemiczno - fizyczno - przyrodnicze ,,Mali odkrywcy"
  •  chór ,,Wesołe nutki" z elementami muzykowania ( instrumentów perkusyjnych, metody Batii Strauss, Bum, Bum Rurek i nietypowych instrumentów)
  • koło taneczne
  • koło matematyczne
  • koło sportowe
  • koło medyczne
  • koło języka angielskiego dla dzieci młodszych i starszych
  • gimnastyka korekcyjna stóp i dla dzieci z nadwagą
 W celu wyrównywania szans edukacyjnych przedszkole organizuje zajęcia specjalistyczne:
  • logopedyczne
  • korekcyjno - kompensacyjne
  • rozwijające kompetencje emocjonalno - społeczne

Celem naszej placówki jest zapewnienie wychowankom jak najlepszych warunków do wszechstronnego rozwoju. Szczególną uwagę przykłada się do realizacji szeroko pojętej edukacji ekologicznej. Przedszkole odnosi sukcesy opracowując ciekawe projekty edukacyjne, które owocują uznaniem fundacji i stowarzyszeń zajmujących się edukacją ekologiczną. Nasze osiągnięcia potwierdzają rolę placówki, jako lidera w promowaniu proekologicznych zachowań. W ramach realizacji programu Szkoły dla Ekorozwoju otrzymaliśmy certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej i międzynarodowy tytuł Zielona Flaga przyznane przez Fundację Partnerstwa dla Środowiska ,, Zielona Flaga" jest tytułem, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco - Schools. Program Eco - Schools realizowany jest od 1944 roku, jak na razie uczestniczy w nim ok. 15.000 szkół w 43 krajów Europy, a także Afryki, Ameryki Płd, Azji i Oceanii. Do tej pory prawie 4.500 szkół uzyskało wyróżnienie - Zieloną Flagę. Eco - Schools jest programem opartym na Systemach Zarządzania Środowiskiem ( EMAS, ISO 14001) polegającym na podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystanie energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami ( w tym recyclingu) w szkołach i ich otoczeniu.

Przedszkole posiada ekologiczno - artystyczny wizerunek i otwarte jest na nowatorstwo. Od kilku lat realizowana jest innowacja pedagogiczna ,,Ziemia, woda, powietrze, czyli przedszkolak w słonecznym kręgu żywiołów".

Za swój wkład w rozwój artystyczny dzieci oraz ideę szerzenia pozytywnych zachowań w stosunku do przyrody oraz ochrony środowiska przedszkole otrzymało szereg nagród oraz certyfikatów:

•  wielokrotnie I i II miejsca w konkursie ,, Program promocji i wdrażania selektywnej zbiórki odpadów w szkołach i przedszkolach na terenie Gminy Ostrowiec Świętokrzystki"
  • certyfikat Kubusiowi Przyjaciele Natury
  • tytuł Szkoła Odkrywców Talentów przyznany przez ORE
  • tytuł MEN ,,Przedszkole w ruchu"
  • główna nagroda w konkursie MEN Mam 6 lat ,,Przedszkole dobrze przygotowujące do szkoły"
  • główna nagroda w konkursie ,,W kontakcie z naturą" zorganizowanym przez firmę ENEA
  • nagroda w konkursie Puchar Recyklingu przyznany przez Przegląd Komunalny oraz firmę ABRYS
  • dwukrotna nagroda ,Czarodziejskie Drzewo" przyznawana przez Klub Gaja

Aktywnie współpracujemy z:

• Osiedlowymi Domami Kultury
  • Radą Osiedla ,,Słoneczne"