Sprawdzamy umiejętności najmłodszych dzieci.

W grupie 3 - latków samodzielność sprawdzana była w oparciu o proste czynności ubieranie się, rozbieranie oraz samoobsługowe. Sprawne chodzenie, chodzenie na czworakach, poprawne wykonywanie prostych ćwiczeń to wyniki z edukacji zdrowotnej. Znajomość pór roku i niektórych zmian zachodzących w przyrodzie było weryfikowaniem wiedzy przyrodniczej. U najmłodszych sprawność manualna to umiejętność nawlekania koralików na sznurek, kreślenie linii oraz zamkniętego koła. Rozwój myślenia, mowy, spostrzegania wzrokowego oraz słuchowego to umiejętności poznawaliśmy poprzez różne zadania , np. składanie pociętego obrazka w całość, dzielenie wyrazów na sylaby. Określanie kierunków w przestrzeni, klasyfikowanie przedmiotów to umiejętności jakie sprawdzaliśmy z edukacji matematycznej.

W grupie dzieci starszych, 4 -letnich, poznawanie poziomu umiejętności rozszerzone było o edukację techniczną, gdzie dzieci miały za zadanie nazywać  środki lokomocji, poprawnie nazywać kolory sygnalizacji świetlnej. Z przygotowania do nauki czytania i pisania pojawiło się wodzenie palcem po labiryncie oraz posługiwanie się narzędziem pisarskim. Dzieci nazywały kolory, wystukiwały proste rytmy, to ukazało nam poziom umiejętności z edukacji plastycznej i muzycznej. Trudnym zadaniem dla dzieci 4 - letnich było ułożenie historyjki obrazkowej, składającej się z 4 elementów, ukazywało nam stopień rozwoju myślenia przyczynowo- skutkowego.

Podsumowując ,,Tablicę sprawności" dowiedzieliśmy się o poziomie zdobytych umiejętności dzieci w czasie trwania roku szkolnego. Dzieci bardzo dobrze poradziły sobie z przygotowanymi zadaniami. Takie działania pomagają nam w dydaktycznej pracy. Wyciągnięcie wniosków z wyników pracy przedszkolaków pozwoli jeszcze lepiej przygotować się do naszej pracy.